[1966] Tramwaj

Etiuda fabularna , zrealizowana pod opieką Wandy Jakubowskiej. Noc. Chłopak wskakuje do tramwaju. Podoba mu się młoda pasażerka. Chce z nią zawrzeć znajomosć. Ona zasypia. Chłopak wysiada. Znów biegnie za tym samym tramwajem – i dziewczyną.

Rodzaj Etiuda szkolna
Rok 1966
Gatunek Etiuda fabularna
Produkcja Polska
Dane techniczne Czarnobiały
Czas trwania 5 minut
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Obsada aktorska Maria Janiec, Jerzy Braszka
Fragmenty filmowe 1

Informacje o filmie zostały opublikowane za uprzejmością i przyzwoleniem „Internetowej Bazy Filmu Polskiego” mieszczącej się pod adresem www.filmpolski.pl

__
Rafał Toborek
5 komentarzy

5 komentarzy do [1966] Tramwaj

 1. gingerboy pisze:

  Prawdę mówiąc słaba etiuda, oglądałem i bez większego entuzjazmu…

 2. niqe pisze:

  Co ciekawe, pomysł dobry i sięgający do doświadczeń ogólnoludzkich. Nuta niedopowiedzenia. Codzienność skłaniać może do odwagi i czynu lub ucieczki w rutynę. Kieślowski pokazał prosto i przejrzyście skutki uczuciowe tej rutyny. Nawet dziś motyw: tramwaj lub metro plus dwoje ludzi i uczucie jest wykorzystywany w krótkich filmach lub wplatany w pełny metraż przez reżyserów (mniej lub bardziej znanych) zza oceanu. Zapewne nie wiedząc, że już wcześniej był ktoś przed nimi… To dobry wybór tematu na debiut. Dobrze znane doświadczenie, mamy je prawie wszyscy i jednocześnie szerokie pole dla reżysera do prezentacji, interpretacji tematu.

 3. Witold Paczkowski pisze:

  Podoba mi się subtelność, z jaką Kieślowski pokazuje całą sytuację. Niby nic się nie dzieje, na pierwszy rzut oka nuda, a jednak po filmie nachodzą nas refleksje. „Tramwaj” zapowiada to, co świadczy o sile przyszłych filmów reżysera, czyli niedopowiedzenia.

 4. arcadio pisze:

  w opisie jest błąd, ten film trwa 5 minut nie 15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bear