„Projekt ScripTeast przewiduje nagrodę dla najlepszego scenarzysty każdego z kolejnych kursów. Autorzy projektu zwrócili się do mnie z prośbą o wyrażenie zgody na nazwanie jej imieniem Krzysztofa Kieślowskiego. Czynię to z przyjemnością i z nadzieją, że wyróżnienia te umożliwią w przyszłości realizację wybitnych dzieł filmowych”, powiedziała Maria Kieślowska. Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego jest przyznawana corocznie podczas festiwalu filmowego w Cannes zwycięzcy rocznych warsztatów scenariuszowych ScripTeast. Zostały one stworzone z myślą o doświadczonych scenarzystach z Europy Wschodniej i Środkowej, by zwiększyć konkurencyjność ich dzieł na rynkach międzynarodowych i pomóc promować je wśród najlepszych europejskich producentów. W maju 2007 laureatka pierwszej edycji ScripTeast, Zuzana Liova ze Słowacji, odebrała nagrodę z rąk Irene Jacob, która przyjechała do Cannes tylko po to, by wziąć udział w ceremonii. Ta znana z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego aktorka powiedziała, że jest ogromnie szczęśliwa, iż może wręczyć tę nagrodę oraz wyraziła nadzieję, że filmy powstałe z biorących udział w ScripTeast scenariuszy odniosą sukces. W tym roku w projekcie uczestniczy 12 scenariuszy, a jego zwycięzca zostanie ogłoszonypodczas festiwalu w Cannes w maju 2008 roku. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej i we współpracy z Europejską Akademią Filmową, ACE (Ateliers du Cinéma Européen), Producers Network oraz festiwalami w Berlinie, Cannes i Karlovych Varach.
1 | Statuetka Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Adama Fedorowicza |
2 | Irene Jacob i zwyciężczyni ScripTeast 2006, Zuzana Liova, podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes w maju 2007 roku |
Adam Fedorowicz – ceniony polski rzeźbiarz, znany zarówno z prac plenerowych, jak i kameralnych. Zwycięzca wielu konkursów na projekt rzeźby-statuetki, autor m.in. nagród: „Skrzydła” (Festiwal Filmu Polskiego w USA), „Anioł Jazzu” (dla przyjaciół i sponsorów Warsaw Summer Jazz Days) i „Orzeł” (Polskie Nagrody Filmowe, bodaj najbardziej znana ze statuetek rzeźbiarza). Adam Fedorowicz jest od 1998 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Informacje oraz zdjęcia zostały opublikowane dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Sandeckiej (www.scripteast.pl)