Podczas festiwalu filmowego w Cannes przyznano Nagrodę TVP im. Krzysztofa Kieślowskiego autorowi najlepszego scenariusza Europy Środkowej i Wschodniej drugiej edycji programu scenariuszowego ScripTeast. Nagrodzony scenariusz to „The Womb” autorstwa Benedeka Fliegaufa z Węgier.
„To historia, która dzieje się w bliskiej przyszłości, ma niezwykły potencjał emocjonalny i opowiedziana na ekranie – obiecuje niezwykły efekt. Scenariusz porusza kwestie moralne i etyczne dotyczące klonowania istoty ludzkiej, ale czyni to w sposób subtelny i wiarygodny. Wciąga nas w świat bohaterów w tak osobistą relację, że utożsamiamy się z nimi, konfrontujemy z ich dylematami. To będzie głęboko poruszający film, który wywrze nie lada wrażenie na widzach i rozpęta dyskusję wokół tematu klonowania” – uzasadnili swoją decyzję członkowie Rady Artystycznej. Autor zwycięskiego scenariusza otrzymał unikalną statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza oraz czek na kwotę 10.000 Euro.
1 | Statuetka Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Adama Fedorowicza |
2 | Zwycięzca ScripTeast 2008 podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes w maju 2008 roku |
3 | Zwycięzca ScripTeast 2008 podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes w maju 2008 roku |
Statuetka Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Adama Fedorowicza
Zwycięzca ScripTeast 2008 podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes w maju 2008 roku
Zwycięzca ScripTeast 2008 podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes w maju 2008 roku
Specjalne wyróżnienie otrzymał scenariusz filmu „The Witness” autorstwa Mitko Panova i Władysława Pasikowskiego. „Rada postanowiła wyróżnić wspaniały scenariusz, w którym umiejętnie ujęto tematykę polityczno-społecznych konsekwencji konfliktu w byłej Jugosławii w formie mocnego thrillera z elementami humoru. Przedstawia niezwykły obraz sytuacji w regionie i przejmującą historię opowiedzianą przez bardzo wiarygodne postacie”.
W tegorocznej edycji ScripTeast wzięło udział 12 projektów z 8 krajów Europy Wschodniej i Środkowej: ARCHEO (Jan Citkovic – Słowenia), BACHELOR HOUR (Ioana Joca i Jean Lorin Sterian – Rumunia), BURGLAR (Tomasz Szafrański – Polska), CELEBRATION OF LIFE (Antra Cilinska – Łotwa), CHIMNEY SWEEP (Igor Likar – Słowenia), THE CORPSE COLLECTOR (Marin Damyanov i Juliana Stoyanova – Bułgaria), TO DREAM OF AFRICA (Kinga Dębska – Polska), KARMA (Xawery Żuławski – Polska), OUT OF THE WINDOW, SOMETIMES (Krisztina Esztergalyos – Węgry), SWAMP (Renita Lintrop i Hannes Lintrop – Estonia), THE WITNESS (Mitko Panov i Władysław Pasikowski – Polska), THE WOMB (Benedek Fliegauf – Węgry).
Spośród członków Rady Artystycznej obecni w Cannes byli: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt i Dariusz Jabłoński oraz Kierownicy Naukowi: Christian Routh i Tom Abrams.
Autorzy pracowali nad scenariuszami pod artystyczną opieką doświadczonych doradców i kierowników naukowych: Christiana Routha, Toma Abramsa, Petera Webbera, Jonathana Englisha, Paula Frasera, Monte Hellmana, Cedomira Kolara, Marka Rozenbauma i Uli Stoeckl.
W trakcie siedmiodniowej sesji w Cannes koncentrowano się na promocji gotowych scenariuszy wśród europejskich filmowców. Służą temu współpraca z Producers Network (około 600 aktywnie działających producentów akredytowanych na festiwalu w Cannes) oraz ACE (klubem producentów zrzeszającym ponad 130 osób) a także spotkania z przedstawicielami funduszy i festiwali filmowych.
Członkowie Rady podkreślali wysoki poziom wszystkich projektów uczestniczących w programie, według opinii Sandy Liebersona projekty mają szansę na realizację w najbliższej przyszłości: „Przeczytawszy te scenariusze, już widzę, że kilka z nich zostanie sfilmowana w najbliższym czasie. Jestem mile zaskoczony ich wysokim poziomem, jak również zróżnicowaniem tematyki – mamy wśród nich i filmy akcji, i kino eksperymentalne”.
ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej, Telewizji Polskiej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production i we współpracy z Europejską Akademią Filmową oraz Programem ACE, e-Talenta oraz festiwalami w Berlinie, Cannes i Karlowych Warach.
Informacje oraz zdjęcia zostały opublikowane dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Sandeckiej (www.scripteast.pl)