Wystawa „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć” zostanie zaprezentowana serbskiej publiczności i gościom „Kustendorf – International Film and Music Festival” w dniach od 16 do 22 stycznia 2013 roku. Festiwal w Kustendorfie jest inicjatywą i dziełem Emira Kusturicy, serbskiego reżysera o światowej sławie.
Krzysztof Kieślowski był i wciąż jest dla Kusturicy mistrzem. Serbski reżyser podczas pobytu w Łodzi w 2009 roku podkreślał wielki wpływ polskiego artysty na kino światowe i wspominał, że jego międzynarodowa kariera filmowa zaczęła się dzięki Kieślowskiemu, który będąc przewodniczącym Jury w Cannes przegłosował główną nagrodę dla „Undergroundu”.
O prezentację w Kustendorfie wystawy przygotowanej przez łódzkie Muzeum Kinematografii zabiegała Dunja, córka Kusturicy, tak samo jak ojciec kolekcjonująca albumy poświęcone Kieślowskiemu oraz wznowienia jego filmów fabularnych i dokumentalnych. Decyzję o ściągnięciu wystawy do Serbii podjęli już dawno. W tym roku udało się ją wreszcie zorganizować.
Ekspozycja została przygotowana z myślą zarówno o tej publiczności, która Kieślowskiego znała i ceniła, jak i tej, która odkrywa ją dla siebie, która oglądając wystawę poznaje bohatera. Publiczność może prześledzić jego artystyczną biografię zamkniętą w dokumentach, fotografiach prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, międzynarodowych plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach, jakie dostał na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych. Są wśród dokumentów także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej. Warto zwrócić uwagę na fotografie wykonane przez niego w czasie studiów w szkole filmowej w Łodzi.
Muzeum Kinematografii przygotowało ekspozycję poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu w 2005 roku dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Reżysera. Tournée zagraniczne wystawy rozpoczęło się w 2006 roku od prezentacji towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Berlinale. Dotychczas oglądała ją publiczność kilkudziesięciu krajów na całym świecie, gościła między innymi we Włoszech, w Singapurze, Izraelu, Hiszpanii, Turcji, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i na Litwie. Francuska wersja wystawy krąży do dziś po Francji.
Wystawa powstała we współpracy ze Studiem Filmowym „Tor” oraz Wydawnictwem „Skorpion”. Została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Komisarzami wystawy są Barbara Kurowska i Krystyna Zamysłowska, a autorem opracowania plastycznego Witold Wódka.
Zdjęcia z otwarcia wernisażu można oglądać na stronie projektu.