Krzysztof Kieślowski wraca do Paryża

Największa we Francji retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, połączona z wystawą ilustrującą życie i twórczość polskiego reżysera, pod patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego i minister Kultury Francji – Aurelie Filippetti rozpocznie się 29 sierpnia w MK2 Bibliotheque i MK2 Hautefeuille i potrwa do końca września 2012.

Wydarzenie, zorganizowane przez stowarzyszenie Lumieres of Europa we współpracy z MK2 – producentem i dystrybutorem filmów Kieślowskiego, Instytutem Polskim w Paryżu z udziałem PISF, Muzeum Kinematografii w Łodzi, TVP, Wydawnictwem Montparnasse, Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem polskich studentów i absolwentów we Francji, będzie największym polsko-francuskim projektem kulturalnym roku 2012 oraz pierwszym, dwustronnym projektem kulturalnym realizowanym z udziałem nowej, francuskiej ekipy rządowej.

Krzysztof Kieślowski wraca do Paryża

Inauguracja projektu rozpocznie się otwarciem wystawy przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć, która została specjalnie z tej okazji opracowana w wersji francusko-angielskiej. Ekspozycja zostanie wzbogacona o plakaty filmowe wydane na całym świecie do filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz o „Fotografie z miasta Łodzi” – zdjęcia pochodzące z archiwum rodzinnego Reżysera, udostępnione przez Panią Marię Kieślowską, a zrobione przez niego podczas studiów w PWSFTviT.

Muzealna wystawa została przygotowana z myślą zarówno o tej publiczności, która Kieślowskiego znała i ceniła, jak i tej, która oglądając wystawę poznaje bohatera. Zwiedzający oglądając wystawę może prześledzić artystyczną biografię Reżysera zamkniętą w dokumentach, fotografiach – prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, międzynarodowych plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach, jakie dostał na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych. Są wśród dokumentów także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej.

Wystawę będzie można oglądać od 29 sierpnia br w kinie MK2 Bibliotheque – które jest jednym z najładniejszych i najbardziej nowoczesnym kompleksem kinowym Paryża.

Krzysztof Kieślowski, uznany za życia za jednego z najważniejszych reżyserów europejskich, odszedł przedwcześnie w roku 1996, pozostawiając dzieła filmowe, które podbiły serca publiczności i krytyki międzynarodowej, a w szczególny sposób, publiczności francuskiej. Retrospektywa w Paryżu zaprezentuje większość zrealizowanych przez reżysera filmów, w tym nowe, cyfrowe wersje trylogii: Niebieski, Biały, Czerwony, jego pierwsze dokumenty, fabuły i, oczywiście, całość Dekalogu.

W maju 1994r, Marin Karmitz, producent trylogii, mówił w wywiadzie dla magazynu „Le Nouvel Observateur”: „Krzysztof jest artystą niesłychanie wymagającym. I potrafi tą potrzebą doskonałości doskonale zarazić. Nie szermuje górnolotnymi zdaniami o sztuce. Nie chce przekazywać teorii. Próbuje po prostu, jak rzemieślnik robić jak najlepiej to, co zdecydował się robić. Ma fascynujący humor, zwłaszcza kiedy ironicznie głosi pochwałę pesymizmu. Przypomina mi to humor jidysz z mojego dzieciństwa. Jest to czarny humor typowo polski, a jednocześnie bardzo bliski żydowskiego humoru Europy środkowej. Nic go tak nie drażni jak zamknięcie w kategorii * wielkiego reżysera katolickiego *. Jako wychowanek Talmudu, znalazłem u Kieślowskiego tę samą, dogłębną znajomość największych tekstów chrześcijańskich, interpretowanych zawsze w sposób głęboko ludzki i zdecydowanie przyziemny.”

Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Realizacja wystaw: Studio Filmowe „Tor”, Wydawnictwo „Skorpion”, Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Otagowany jako: , , , , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów