Stanisław Zawiśliński pracuje nad biografią Krzysztofa Kieślowskiego. Książka o roboczym tytule „Kieślowski. Droga” trafi do księgarń prawdopodobnie wiosną 2005 roku.
Stanisław Zawiśliński rozpoczął pracę nad biografią twórcy „Dekalogu” przed kilkoma laty. Autor w poszukiwaniu informacji zjeździł Polskę i Europę. Podczas tych wojaży odbył ponad sto rozmów z bliskimi i znajomymi Kieślowskiego. Dotarł do wielu ciekawych dokumentów i fotografii, które stanowić będą wartościową ilustrację książki. Jak zapewnia w przygotowywanej przez niego biografii znajdzie się wiele faktów, które do tej pory nie zostały ujawnione. Szczególnie te związane z dzieciństwem i wczesną młodością reżysera. – Pisanie biografii, to benedyktyńska praca. Należy mieć świadomość, że ludzka pamięć jest niestety zawodna. Dlatego, aby zachować wiarygodność trzeba weryfikować podawane przez rozmówców fakty – powiedział nam Stanisław Zawiśliński. W jego zamyśle „Kieślowski. Droga” będzie przystępną biografią o charakterze popularnym, a nie naukową rozprawą.
Przygotowywana przez Stanisława Zawiślińskiego biografia ma umożliwić nowe spojrzenie na Kieślowskiego. – W chaosie współczesnego świata potrzebujemy punktów odniesienia. Takim punktem odniesienia może stać się człowiek, którego dorobek i autorytet – tak jak w przypadku Kieślowskiego – nie budzą zastrzeżeń – mówi Stanisław Zawiśliński, zapewniając jednocześnie, że „Kieślowski. Droga” nie będzie hagiografią. – Powstaje rzetelny i obiektywny (na ile jest to możliwe) portret, zawierający zarówno krytyczne opinie jak i polemikę z mitami, które przez lata narosły wokół osoby Kieślowskiego – powiedział nam Stanisław Zawiśliński.
Autor jest przekonany, że twórczość Kieślowskiego czeka na powtórne odkrycie (za życia jego filmy były bardziej popularne za granicą niż w Polsce). Między innymi dlatego Zawiśliński chce zachęcić do przeczytania jego biografii głownie ludzi młodych. – Droga, którą podążał przez życie Kieślowski była dość trudna, ale na jej końcu czekał sukces. Myślę, że opowieść o jego życiu może zachęcić młodych ludzi do działania i uodpornić na porażki – dodaje autor.
Stanisław Zawiśliński chciałby aby „Kieślowski. Droga” trafiła do księgarń wiosną przyszłego roku. Rok później na rynku pojawi się być może suplement zatytułowany „Kieślowski. Pamięć”, który będzie opowiadał o swoistym życiu po życiu reżysera. Tom ten (wraz z planowanymi imprezami towarzyszącymi) będzie jednym z elementów obchodów 10. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. – Bardzo bym chciał żeby udało nam się zrealizować wszystkie nasze pomysły – powiedział nam autor.
Przygotowana biografia nie jest pierwszą książką Zawiślińskiego poświęconą Kieślowskiemu. Autor ten ma już na swoim koncie tom zatytułowany „Kieślowski. Bez końca” (1994). Wydawnictwo, które ukazało się na dwa lata przed śmiercią reżysera, zawierało między innymi jedyny książkowy wywiad jakiego Krzysztof Kieślowski udzielił w Polsce. Stanisław Zawiśliński jest także autorem albumu „Kieślowski” (1998), wyboru dokumentu i tekstów „Kieślowski – Varia” (1998) oraz broszury „O Kieślowskim. Refleksje, wspomnienia, opinie” (1998).
Wiadomość pochodzi z serwisu Stopklatka (Grzegorz Wojtowicz)