Wielka retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego w Paryżu

KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI – POLSKA, FRANCJA, ŚWIAT

Największa we Francji retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, połączona z wystawą ilustrującą życie i twórczość polskiego reżysera, rozpocznie się 29 sierpnia w MK2 Bibliotheque, najpiękniejszym kinie Paryża i potrwa do końca września 2012.

Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Lumieres of Europa, producenta i dystrybutora francuskiego MK2, oraz Instytut Polski w Paryżu z udziałem PISF, Muzeum Kinematografii w Łodzi, TVP, Szkoły Filmowej w Łodzi, francuskiego Wydawnictwa Montparnasse i Stowarzyszenie polskich studentów i absolwentów we Francji będzie największym polsko-francuskim projektem kulturalnym roku 2012. Organizatorzy poprosili o honorowy patronat polskiego i francuskiego Ministra Kultury. Będzie to pierwszy, bilateralny projekt kulturalny nowej, francuskiej ekipy rządowej.

Krzysztof Kieślowski, uznany za życia za jednego z najważniejszych reżyserów europejskich, odszedł przedwcześnie w roku 1996, pozostawiając dzieła filmowe, które podbiły serca publiczności i krytyki międzynarodowej, a w szczególny sposób publiczności francuskiej.

Dla tych wszystkich, którzy kochali filmy i doceniali postawę moralną reżysera, dla młodych kinomanów, którzy nie mieli szczęścia go poznać, dla artystów, studentów i pracowników naukowych dla których był i pozostaje źródłem inspiracji, dla szerokiej publiczności zainteresowanej polską kinematografią przeznaczona jest Wielka Retrospektywa jego filmów, największą jaka zorganizowana została we Francji. Towarzyszyć jej będzie znana już w Polsce i na świecie wystawa „Świat Krzysztofa Kieślowskiego”, wzbogacona przez międzynarodowe plakaty do jego filmów i „Fotografie z miasta Lodzi” – całość zrealizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Retrospektywa czyli podróż w czasie

Krzysztof Kieślowski, jako jeden z niewielu, potrafił dokonać ewolucji swego twórczego wyrazu, zachowując jednocześnie taką samą wrażliwość i tę samą fascynację tajemnicą ludzkiej egzystencji. Retrospektywa podzielona więc będzie na 3 części: „Czas bezlitosnego dokumentu”; „Czas dokumentalnej fikcji”, której ukoronowaniem jest „Dekalog”, projekt o wyjątkowej ambicji artystycznej i niepodważalnym, moralnym autorytecie oraz „Czas metafizycznej fikcji”, skomponowany z filmów nakręconych przede wszystkim we Francji, w których Kieślowski próbuje „dotknąć” istoty duszy ludzkiej, uwolnionej od społecznej i politycznej determinacji.

Śladami Kieślowskiego

Kieślowski artysta i Kieślowski człowiek odcisnął trwale piętno na swych współpracownikach, uczniach i reżyserach w Polsce i na świecie. Pokażemy filmy zrealizowane przez jego uczniów w Szkole Filmowej w Łodzi, oraz spróbujemy zgromadzić artystów deklarujących inspiracje światem Kieślowskiego (Bracia Dardenne, July Depie), ilustrując obecność nieformalnej „szkoły Kieślowskiego”. Spotkania zaproszonych gości z publicznością pozwolą z pewnością na uwidocznienie przesłań, inspiracji i artystycznego dziedzictwa Kieślowskiego.

Wystawa „Świat Krzysztofa Kieślowskiego”

Przygotowana z okazji 70-tych urodzin Krzysztofa Kieślowskiego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym TOR, wydawnictwem „Skorpion”, ze szczególnym zaangażowaniem Pani Marii Kieślowskiej – wystawa zaprezentowana została, między innymi, w Kanadzie, Izraelu i w licznych miastach europejskich. Po raz pierwszy pokazana zostanie we Francji, na nowych planszach wykonanych w języku francuskim.

Po Paryżu wystawa i elementy retrospektywy podróżować będą po kilku miastach Francji, towarzysząc najczęściej prezentacji festiwalu Kinopolska (piąta edycja tygodnia promocji polskiej kinematografii współczesnej organizowana przez Instytut Polski w Paryżu i Stowarzyszenie Lumieres of Europa).

Koordynacja ze strony francuskiej: Grażyna Arata
Koordynacja ze strony polskiej: Krystyna Zamysłowska

Otagowany jako: , , , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów

Bear