Druga edycja festiwalu „Hommage a Kieślowski”

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na drugą edycję festiwalu „Hommage a Kieślowski”, która odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca” – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Allan Starski, Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Borys Szyc, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Antoni Królikowski, Jacek Petrycki.

W tym roku, oprócz dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, w programie znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują” z twórczością autora „Dekalogu”. Podczas trzech dni zostaną zaprezentowane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego i Doroty Kędzierzawskiej.

Oprócz pełnometrażowych filmów, zostaną pokazane także etiudy i krótkometrażowe prace zrealizowane przez młodych twórców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „Młodzi kręcą” zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Szkoły Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz o pokazywanych filmach.

Studenci i młodzi pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, między innymi – Tadeusza Lubelskiego, Janusza Wróblewskiego, Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka.

Festiwal w Sokołowsku to także wydarzenia towarzyszące – koncerty i wystawy. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie również premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie”, który po wielu latach nieobecności wrócił do filmowego obiegu. Film został nakręcony w 1968 roku, zaraz po skończeniu przez Kieślowskiego szkoły. Przez wiele lat nie był nigdzie pokazywany, a jego jedyna kopia, niestety bez dźwięku, znajdowała się w zbiorach TVP. Dopiero dzięki staraniom Mikołaja Jazdona i Marka Hendrykowskiego, odnaleziono ścieżkę dźwiękową i w 2011 wyemitowano film w TVP Kultura. Podczas festiwalu w Sokołowsku na nowo zgrany film zostanie zaprezentowany przed szeroką publicznością i stanie się tematem panelu dyskusyjnego.

W programie festiwalu znalazła się także uroczystość, która powinna ucieszyć wszystkich fanów twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Studio filmowe TOR, podczas uroczystej ceremonii, przekaże materiały archiwalne związane z osobą Krzysztofa Kieślowskiego na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

„Hommage a Kieślowski” to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz młodzi twórcy szkół filmowych i artystycznych.

Na miejsce spotkania z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego nieprzypadkowo wybrane zostało Sokołowsko. To tu reżyser spędził kilka lat swojego dzieciństwa i rozwijał swoje filmowe pasje, oglądając przez dziurę w dachu kinoteatru Zdrowie swoje pierwsze projekcje. Krzysztof Kieślowski powrócił do Sokołowska po wielu latach, by nakręcić jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pod tytułem „Prześwietlenie”. Dlatego to właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Warsztaty krytyki filmowej

Istotnym elementem projektu są trzydniowe warsztaty krytyki filmowej. Celem warsztatów jest przede wszystkim zapoznanie młodych ludzi z zawodem krytyka filmowego od strony praktycznej oraz przyjrzenie się pozycji krytyka we współczesnym świecie. Młodzi ludzie będą mieli okazję – korzystając z doświadczeń profesjonalnych ekspertów – dowiedzieć się z jakimi wyzwaniami łączy się praca krytyka filmowego oraz, jak ta profesja zmieniała się na przestrzeni lat. Udział w warsztatach to niezwykła szansa, aby uczyć się od najlepszych specjalistów w dziedzinie krytyki filmowej.

Warsztaty odbędą się podczas festiwalu, w dniach 7 – 9 września 2012 r. w Sokołowsku (65 km od Wrocławia).

Zajęcia poprowadzą znakomici krytycy, dziennikarze i filmoznawcy: Tadeusz Lubelski, Bartosz Żurawiecki, Janusz Wróblewski, Marcin Adamczak i Łukasz Maciejewski. Gośćmi specjalnymi warsztatów będą Janusz Zaorski i Anna Osmólska-Mętrak.

Warsztaty zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną – podczas trzech dni odbędą się zarówno projekcje i wykłady, jak i ćwiczenia warsztatowe. Punktem wyjścia do rozpoczęcia zajęć i dyskusji będzie film Krzysztofa Kieślowskiego „Bez końca” – całkowicie odrzucony przez krytykę, a uwielbiany przez publiczność. Reżyser wspominał, że po żadnym ze swoich dzieł nie dostał tylu listów od wzruszonych widzów. Podczas warsztatów uczestnicy doskonalić będą umiejętności niezbędne w pracy krytyka filmowego, takie jak: analiza filmu, tworzenie spójnego tekstu krytycznego, logiczność wywodu, poprawność stylistyczna. W programie znalazły się także wykłady i dyskusje.

Najlepsze recenzje, powstałe podczas warsztatów, będą zamieszczane w gazetce festiwalowej, która ukazywać się będzie przez dwa dni w nakładzie codziennym 500 egzemplarzy.

Uczestnicy warsztatów otrzymają akredytacje festiwalowe, które umożliwią im bezpłatne uczestnictwo w projekcjach festiwalu „Sokołowsko Festiwal – Hommage a Kieślowski”. W programie znalazły się filmy m.in. Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikowej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Doroty Kędzierzawskiej i Marcela Łozińskiego.

Warsztaty są płatne, jednak jest możliwość, aby wziąć w nich udział całkowicie za darmo. Wystarczy zgłosić się do konkursu na najlepszą recenzję filmową. Aby wziąć udział w konkursie należy do 1 sierpnia przesłać recenzję (max. 5 tys. znaków) filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające Głowy”. Recenzję należy przesłać na adres warsztatysokolowsko@gmail.com. Nagrodą dla autorów trzech najlepszych recenzji będzie darmowy udział w warsztatach.

Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ została założona w 2004 roku. Głównym miejscem działania fundacji jest Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie w 2004 roku fundacja zakupiła zabytkowy ośrodek sanatoryjny dra Brehmera wraz z terenem parkowym oraz kinoteatr Zdrowie. W ogromnym neogotyckim gmachu sanatorium powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury, które będzie prowadziło ożywioną działalność i stanie się ważnym centrum kulturalnym, przyciągającym artystów z Polski, Czech i Niemiec. Budynek obecnie jest poddawany renowacji, aby docelowo stać się nowoczesnym i wielofunkcyjnym ośrodkiem kulturalno-edukacyjnym. To miejsce będzie w przyszłości także siedzibą Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które zostało powołane przez Fundację, p. Marię Kieślowską i Stanisława Zawiślińskiego.

Od kilku lat, fundacja In Situ prowadzi w Sokołowsku różnorodne projekty filmowe, edukacyjne, oraz artystyczne. W 2011 roku Sokołowsko Festiwal – Hommage a Kieślowski, powołany został w Sokołowsku festiwal filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem żony Krzysztofa Kieślowskiego, Marii Kieślowskiej, a wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni twórcy i przedstawiciele świata kultury, m. in. Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Ewa Błaszczyk, Witold Stok, Stanisław Zawiśliński, Mikołaj Jazdon, Andrzej Titkow, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc, Marina Fabbri, Petr Vlcek, Pavla Bermannova i inni.

Więcej informacji już na początku następnego tygodnia na stronie insitu.pl. Informacje na temat organizowanych warsztatów znajdują się tutaj.

Otagowany jako: , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów