[2006] Z punktu widzenia emerytowanego portiera

Film jest zapisem spotkania z Marianem Osuchem, głównym bohaterem dokumentu „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego nakręconego w 1977 roku. Tym razem za montaż wziął się Andreas Horvath, który nakręcił film z pomocą swojej żony, Moniki Muskały oraz siostry Gabrieli Muskały.

„Z punktu widzenia nocnego portiera” spotkał się z krytyką, gdyż uważano, że Kieślowski, rozmawiając z portierem z fabryki, wystąpił w roli sędziego. – Jak twierdzą jego współpracownicy, Kieślowski wiedział w pewnym sensie, co chce usłyszeć, a pan Marian wiedział, czego się od niego oczekuje. Nam powiedział: „Zagrałem w filmie” – wyznał Horvath. – Można powiedzieć, że był konformistą, ale równie dobrze można zobaczyć w nim ofiarę chorego systemu, w którym próbował sobie znaleźć miejsce – dodała Muskała.

Jak stwierdził reżyser, „dziś pan Marian mówi o dawnym systemie z nostalgią, „nowe” czasy kojarzy głównie z bezrobociem i biedą”. Jego życie ograniczone jest do tych samych, długich rytuałów, co pokazuje w filmie scena przygotowywania przez niego kanapek. Nie ma jednak w dokumencie Horvatha wielu odniesień do dzieła Kieślowskiego. – Pan Marian był z tamtego filmu bardzo dumny. I w żaden sposób nie czuł się wykorzystany. Bardzo poruszyła go wiadomość, że Kieślowski umarł, o czym nie miał pojęcia. Ale postanowiłem nie umieszczać tych fragmentów w filmie, żeby oderwać się od oryginału. I zrobić film zrozumiały dla wszystkich – wyjaśnił.

Rodzaj Film dokumentalny
Rok 2006
Gatunek Film dokumentalny
Produkcja Austria
Dane techniczne Barwny
Czas trwania 38 minut
Scenariusz Andreas Horvath
Reżyseria Andreas Horvath
Fragmenty filmowe 1
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *