[1996] Kratka

„Kratka” powstała jako jeden z filmów, zrealizowanych przez debiutujących reżyserów pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Twórca „Dekalogu” jest zresztą autorem pomysłu, który legł u podstaw scenariusza. Reżyser „Kratki” – Paweł Łoziński (asystent Kieślowskiego podczas kręcenia „Trzech kolorów”) skonstruował fabułę na starogreckiej zasadzie trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Dwóch ludzi spotyka się pewnego ranka w centrum Warszawy – Sebastian, 10-letni chłopak z rozbitej rodziny, i zgorzkniały emeryt, Eugeniusz. Obaj zauważają zgubiony pod hotelem przez francuskich turystów 500 frankowy banknot. Jest tylko pewien problem: pieniądz wpadł do głębokiej kratki kanalizacyjnej, nie jest łatwo go wyjąć. Zaczynają ze sobą walczyć, stary jest silniejszy, mały sprytniejszy i bardziej bezwzględny. Kiedy wydaje się już, że chłopak wygrał, dostęp do kratki blokuje parkująca pod hotelem furgonetka. Samochód może odjechać w każdej chwili, trzeba czekać. Skazani na siebie postanawiają działać razem i podzielić się znalezionymi pieniędzmi. Chcąc niechcąc, spędzą ze sobą cały dzień. Zbliżą się do siebie. Eugeniusz wreszcie znalazł kogoś, kto chce go słuchać. Udaje przed chłopcem, że powiodło mu się w życiu. Opowiada o kochających dzieciach, wnukach, które czekają na niego w Australii. Niedługo ma do nich wyjechać na stełe. Naprawdę Eugeniusz jest emerytowanym windziarzem, samotnym człowiekiem, którego nikt nie potrzebuje. Chłopak dość szybko się tego domyśli, ale będzie udawał, że mu wierzy. Zdążył już trochę polubić starego. Ale kiedy w finale znów spotykają się nad kratką i Eugeniusz jeszcze raz spróbuje oszukać chłopca, Sebastian bez skrupułów go zdemaskuje. Stary straci banknot, ale zdobędzie się na odważny gest, uratuje chłopca przed zemstą hotelowych taksówkarzy.

Rodzaj Film fabularny
Rok 1996
Produkcja Polska
Dane techniczne Barwny
Czas trwania 49 minut
Scenariusz Paweł Łoziński, Piotr Czekanowski
Reżyseria Paweł Łoziński
Muzyka Janusz Grudziński
Obsada aktorska Jerzy Kamas (Eugeniusz), Michał Michalak (Sebastian), Jadwiga Bukowska (babcia Sebastiana), Jolanta Czaplińska (kierowniczka kawiarni), Jerzy Dominik (portier), Lech Dyblik (sprzedawca żetonów), Tomasz Grochoczyński (taksówkarz), Zygmunt Hobot (windziarz), Sławomir Holland (kierowca), Joanna Kotomska (Caroline), Ivonne Krauze (Francuzka), Jan Krauze (Francuz), Sławomir Orzechowski (taksówkarz), Jerzy Pożarowski (strażnik), Katarzyna Romańczuk (kelnerka), Jacek Urlata (kolega Sebastiana), Krzysztof Wieczorek (żebrak), Piotr Zelt (strażnik), Maria (Majka) Maj (nie występuje w czołówce)

Informacje o filmie zostały opublikowane za uprzejmością i przyzwoleniem „Internetowej Bazy Filmu Polskiego” mieszczącej się pod adresem www.filmpolski.pl

__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bear