„Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” w Muzeum Kinematografii

Świat według Kieślowskiego - plakat

Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Studiem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w związku z 70. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego przypadającymi w roku 2011 przygotowała cykl przedsięwzięć poświęconych Reżyserowi pt. „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”.

Planowane działania mają na celu szeroką popularyzację twórczości jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie.

14 marca br. w Muzeum Kinematografii w Łodzi nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” (13 marca br. minęła 15 rocznica śmierci Reżysera).

Ekspozycja poświęcona Dekalogowi ma charakter multimedialny. Oprócz części biograficznej dotyczącej przebiegu życia i kariery artystycznej Krzysztofa Kieślowskiego prezentujemy cenne materiały związane ze słynnym cyklem.

„Dekalog” to dziesięcioodcinkowy cykl filmów zrealizowanych przez Telewizję Polską oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków tj. „Krótkiego filmu o zabijaniu” i „Krótkiego filmu o miłości”. Poszczególne historie opowiadane w cyklu „Dekalog” pokazane zostały poprzez fotosy, werki, i inne materiały archiwalne.

Przewodnikiem po wystawie są wypowiedzi twórców filmu przede wszystkim Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza – autorów scenariusza, aktorów oraz współpracowników Reżysera.

Ogromna popularność „Dekalogu” za granicą pozwoliła nam zgromadzić wyjątkową kolekcję programów filmowych, plakatów, katalogów, publikacji poświęconych cyklowi oraz wydań filmowych na dvd z całego świata. Posiadamy autorskie egzemplarze scenariuszy i scenopisów do poszczególnych odcinków. To niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu; w kolekcji plakatów egzemplarze unikatowe (drukowane w bardzo niskim nakładzie) z różnych stron świata m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. Sama ich prezentacja stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wśród autorów plakatów są prace znanych polskich plakacistów m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola jak i mniej znanych artystów młodego pokolenia – Joanny Tylus i Roberta Ratajczyka – autora 10 plakatów do poszczególnych odcinków Dekalogu. Ta kolekcja jest na bieżąco uzupełniana nowymi egzemplarzami ze świata.

Ważnym i bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja nagród, wyróżnień, dyplomów, które film otrzymał na krajowych i wielu prestiżowych zagranicznych festiwalach filmowych. Nagrody jak i inne materiały na ekspozycję udostępnili m.in. Maria Kieślowska, Zbigniew Preisner, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Violetta Buhl, Maria Zmarz – Koczanowicz, Sławomir Salamon, Jolanta Pruszyńska, Mirosława Panas, ksiądz Krzysztof Sroka, Filmoteka Narodowa, Studio Filmowe Logos, PWSFTviT w Łodzi.

Z uwagi na multimedialny charakter wystawy i dla pełniejszego poznania życia i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego pokazujemy na 10 monitorach specjalnie przygotowane prezentacje.

Wystawie w Muzeum Kinematografii towarzyszyła retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę w Łodzi będzie można oglądać do końca maja br. Następnie ekspozycja zostanie pokazana podczas 36 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni (w czerwcu minie 70 rocznica urodzin Reżysera). Tam też nastąpi dalszy ciąg zaplanowanych wydarzeń. Podczas festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Kieślowski i jego uczniowie” z udziałem uczniów Krzysztofa Kieślowskiego, współpracowników oraz aktorów występujących w jego filmach. Również podczas festiwalu będzie miała miejsce promocja wznowionej publikacji Stanisława Zawiślińskiego „Kieślowski. Ważne, żeby iść”. Na potrzeby projektu „Świat według Kieślowskiego” publikacja ukaże się w nowej szacie graficznej, w rozszerzonej i zaktualizowanej wersji z nowymi ilustracjami i appendixem. Autor publikacji za cykl książek o Krzysztofie Kieślowskim został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Również podczas Festiwalu ukaże się obszerny polsko – angielski katalog muzealny „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”, który oprócz dużej części poświęconej „Dekalogowi” będzie zawierał wypowiedzi twórców, aktorów, którzy niekiedy swój udział w „Dekalogu” uważają za przełomowy dla swoich karier artystycznych. Znajdą się w nim wypowiedzi rodziny Reżysera, przyjaciół oraz wielu znakomitych twórców światowego kina, dla których Krzysztof Kieślowski pozostanie jednym z najważniejszych na świecie przedstawicielem kina autorskiego.

Przedsięwzięcie dofinansowanie z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galeria zdjęć 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Zdjęcia pochodzą z wernisażu, który odbył się 14 marca 2011 roku w Muzeum Kinematografii. Autorem zdjęć jest Pan Tomasz Komorowski.

Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia, miesięcznik „FILM”, Biuletyn SFP, TVP Łódź, www.filmpolski.pl, www.stopklatka.pl.
Scenariusz całego przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński
Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska
Konsultacja: Ksiądz Krzysztof Sroka
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Projekt plakatu: Krzysztof Ducki
Koordynacja projektu: Piotr Kulesza
Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi
www.kinomuzeum.pl

Zapraszamy wszystkich współpracowników Krzysztofa Kieślowskiego, jego uczniów, współpracowników, przyjaciół na panel dyskusyjny poświęcony Reżyserowi, który odbędzie się podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Kontakt i informacje: Piotr Kulesza ? Muzeum Kinematografii w Łodzi, email: p.kulesza@kinomuzeum.pl tel. 42 674 09 57 w. 144, 140

Informacje dla naszego serwisu zostały udostępnione przez Panią Krystynę Zamysłowską – serdecznie dziękujemy.

__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bear