Hommage à Kieślowski po raz czwarty

7 września w niedzielę zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez cały weekend Sokołowsko na Dolnym Śląsku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami. Na festiwal, dedykowany twórcy „Amatora”, przybyli ludzie filmu, kultury i młodzi pasjonaci kina. W kinoteatrze Zdrowie oraz trzech kinach plenerowych uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych panelach dyskusyjnych.

„Amator” został zaprezentowany na festiwalu, w 35-lecie jego premiery, w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosił wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej – „Czy świat zmontowany jest wiarygodny”. Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, dla których praca z Kieślowskim stała się przełomem, zmieniającym ich życie w pasję tworzenia.

Po raz kolejny gościliśmy na festiwalu Panią Marię Kieślowską, żonę Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu jego przyjaciół i współpracowników. Wśród nich znaleźli się twórcy „Amator” – Andrzej Jurga, Krzysztof Knittel, Jacek Petrycki, Krzysztof Wierzbicki, Rafał Waltenberger, Michał Żarnecki. Gościliśmy również Jerzego Armatę, Katarzynę Klimkiewicz, Natalię Koryncką-Gruz, Marcina Latałło, Magdalenę Łazarkiewicz, Marcela Łozińskiego, Łukasza Ostalskiego, Dorotę Paciarelli, Jakuba Pączka, Katarzynę Warzechę, Grega Zglińskiego, a także filmowców z Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” – Weronikę Dzidę, Jana Dzidę i Rafała Cymorka.

Jerzy Stuhr, gość specjalny festiwalu podczas spotkania z publicznością w kinoteatrze Zdrowie o swojej roli w „Amatorze” powiedział: To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizerunek, z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej, że „Amatora” kręciliśmy po równie ważnym dla mnie „Wodzireju”. „Amator” odwracał ten wizerunek. Pokazywał mnie z zupełnie innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomagał.

Podczas uroczystej gali, wyreżyserowanej przez Magdalenę Łazarkiewicz, Jerzy Stuhr przeczytał początkowy fragment noweli filmowej „Amator” zarysowującej przeszłość głównego bohatera. Przypomniało to widzom, że dla Kieślowskiego najważniejsza w filmie była wiarygodność.

Trzeciego dnia festiwalu, w wypełnionej po brzegi widowni Kinoteatru Zdrowie, odbyło się spotkanie Jerzego Stuhra z publicznością. Wybitny aktor opowiedział wiele nieznanych dotąd anegdot związanych z powstawaniem filmu „Amator”. Wieczorem na scenie Kinoteatru Zdrowie odbyło się specjalne wydarzenie festiwalu – monodram „Kontrabasita” Patricka Süskinda, z którym Jerzy Stuhr od wielu lat odwiedza sceny całego świata.

Filmy 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski prezentowane były w blokach tematycznych „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”, a dyskusje festiwalowe toczyły się wokół motta „Świat zmontowany”.

Gośćmi specjalnymi bloku „Pretekst: Amator” byli Serge Gordey i Christine Camdessus, producenci filmu dokumentalnego „5 rozbitych kamer”. Film opowiada o konflikcie palestyńsko-izraelskim z punktu widzenia małej wioski i rodziny reżysera. Francuscy producenci opowiadali o wyzwaniach, jakie niosła ze sobą ta brawurowa produkcja a także o znaczeniu sztuki filmowej w kształtowaniu świadomości społecznej.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących. W namiocie festiwalowym publiczność odpowiadała na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – odpowiedzi ludzi z całego świata na trzy pytania Kieślowskiego: Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiony został spektakl „Opowieści plemienne” w reżyserii Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbył się również finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.

Podczas trzech dni 4. edycji Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział ponad 2000 uczestników. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych twórców filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Program festiwalowy tworzony jest co roku przez Radę Programową w składzie: Maria Kieślowska, Ajka Tarasow i Stanisław Zawiśliński. W tym roku we współpracy z Izą Grauman.

Partnerem strategicznym i współtwórcą festiwalu jest firma Outdoor Cinema, specjalizująca się w organizacji imprez i festiwali filmowych, która podobnie, jak w latach ubiegłych zaangażowana była w realizację wszystkich projekcji filmowych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która odbudowuje zabytkowy kompleks Sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku, gdzie powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury, miejsce wspierania i promocji twórców europejskich. Fundacja In Situ realizuje wiele interdyscyplinarnych projektów artystycznych. W 2011 roku w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Relacja fotograficzna
fot. Marcin Polak
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

www.hommageakieslowski.pl
www.insitu.pl
www.sokolowsko.org

__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *