Jutro startuje 5. edycja Hommage à Kieślowski

Osią tegorocznej edycji jest film Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” z 1981 roku, a hasło przewodnie festiwalu to: Są przypadki, są życiorysy. Filmem dokumentalnym, wokół którego skupia się program prezentowanych w tym roku dokumentów, jest „Życiorys” z 1975 r. Wśród gości festiwalu nie zabraknie – jak co roku – najważniejszych twórców związanych z filmem głównym. Będą to aktorki występujące w trzech kolejnych wariantach życiorysu głównego bohatera (w tej roli Bogusław Linda): Marzena Trybała, Bogusława Pawelec-Małek i Monika Goździk; festiwal odwiedzą także członkowie ekipy: Michał Żarnecki, Rafał Waltenberger, Jacek Szeligowski, Violetta Buhl, Sylwia Pakulska oraz Irena Strzałkowska.

Hommage a Kieślowski po raz piąty

W Kinoteatrze Zdrowie i w dwóch kinach plenerowych, a także w salach siedziby Międzynarodowego Laboratorium Kultury w odrestaurowanej części zabytkowego Sanatorium dr. Brehmera, zostanie wyświetlonych ponad czterdzieści filmów w pięciu blokach filmowych. Blok główny to Są przypadki, blok dokumentalny Są życiorysy, oraz bloki: Uczniowie Kieślowskiego, Nowe kino czeskie, Młode kino. Poza projekcjami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, m.in. z Waldemarem Krzystkiem i Adamem Woronowiczem („Fotograf” w bloku Są przypadki), Krzysztofem Magowskim („Sen o Warszawie” w bloku Są życiorysy), Karoliną Bielawską („Mów mi Marianna” w bloku Są życiorysy), Markiem Pawłowskim („Dotknięcie Anioła” w bloku Są życiorysy), Marcinem Bortkiewiczem i Małgorzatą Zajączkowską („Noc Walpurgi” w bloku Młode Kino), Miroslavem Jankiem, Jarmilą Polakovą („Olga” w bloku Nowe Kino Czeskie).

Festiwal Hommage à Kieślowski to także wystawy, a najważniejszą z nich jest prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych z zasobów Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Są to oryginalne dokumenty autorstwa reżysera, związane przede wszystkim z „Przypadkiem”, a także pokaz multimedialny związany z jego twórczością i obecnością w Sokołowsku. W ramach wystawy pokazany zostanie premierowo dokument zrealizowany przez studentów Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego „Studencki życiorys”, a także film „Różne przypadki – o filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek”, w którym wypowiadają się m.in. Hanna Krall, Bogusław Linda, Marzena Trybała, Maciej Drygas, Violetta Buhl, Elżbieta Kurkowska, Andrzej Titkow. Wystawa zagości w przestrzeniach Sanatorium dr. Brehmera i potrwa do końca listopada 2015 roku.

Festiwalowi towarzyszą także wystawy fotografii zaproszonych artystów: Macieja Wysockiego „Niech mówią nieme obrazy” (Kinoteatr Zdrowie), „Asocjacje” Michała Piotrowskiego (palmiarnia sanatorium Biały Orzeł), Szymona Łaszewskiego „Okna” (przestrzeń Sokołowska) oraz projekt „Lewa połowa twarzy” Leszka Krutulskiego (Kinoteatr Zdrowie).

Podczas uroczystej gali, która obędzie się w sobotę wieczorem (5 września, Kinoteatr Zdrowie), goście festiwalowi będą mieli okazję wysłuchać koncertu jazzowego saksofonisty Macieja Obary i pianisty Dominika Wani, znakomitych muzyków, którzy w czerwcu br. zagrali w Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, na najbardziej prestiżowej scenie jazzowej świata.

Z okazji 5. jubileuszowej edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski warto przypomnieć, że podczas czterech dotychczasowych edycji, Sokołowsko na Dolnym Śląsku – o którym mówi się „polskie Karlowe Wary” – odwiedziło wielu znakomitych, twórców, artystów, osobowości świata filmu, m.in. Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Marin Karmitz, Zbigniew Preisner, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Mariusz Grzegorzek. Co roku w ciągu trzech dni festiwalowych w projekcjach i dyskusjach uczestniczy ponad 2000 widzów.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej.

Pełny program festiwalu i szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.hommageakieslowski.pl oraz fb/HommageaKieslowski.

Otagowany jako: , , , , , , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów