Krzysztof Kieślowski w Toronto i Miszkolcu

Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego przygotowało kolejne prezentacje wystaw przedstawiających dorobek jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie.

Krzysztof Kieślowski in world film posters

31 sierpnia br. wystawa Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym zostanie po raz pierwszy pokazana w Kanadzie podczas Toronto International Film Festival – jednego z największych festiwali filmowych na świecie. Ekspozycja składa się z 50 plakatów pochodzących z lat 1976 – 1994. To imponująca kolekcja z całego świata. Oprócz plakatów polskich autorstwa znakomitych twórców takich jak Andrzej Pągowski (można go określić mianem „nadwornego plakacisty” Kieślowskiego), Jakub Erol, Andrzej Krauze – na wystawie znajdą się m.in. plakaty hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie, koreańskie, duńskie, rosyjskie, czeskie, niemieckie, angielskie, francuskie.

Prezentowane obok siebie stanowią oryginalną mozaikę i prawdziwy rarytas dla widza. Ekspozycja była pokazywana m.in. w Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Madrycie, Trondheim, Bari, Budapeszcie, Singapurze, Jerozolimie, Haifie, Stuttgarcie, Murcii, Koryncie, Caceres.

Udział w wernisażu zapowiedział Piers Handling – dyrektor generalny Toronto International Film Festival, przyjaciel reżysera. Ekspozycję będzie można oglądać w Steam Whistle Gallery do 10 września, a następnie w dniach 12 – 17 września w Metro Hall Rotunda.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii jest współfinansowana przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś partnerami przedsięwzięcia są: Konsulat Generalny RP w Toronto i Stowarzyszenie YouNxt w Toronto.

Kieślowski in posters

Biograficzna wystawa Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć, która od 2005r. objechała już niemal cały świat i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, będzie prezentowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Cinefest w Miszkolcu na Węgrzech, który odbędzie się w dniach 17 – 25 września br. Następnie zostanie pokazana w Bibliotece Miejskiej w Keszthely (Węgry), gdzie pozostanie od końca września do początków listopada). Partnerem tych prezentacji jest Instytut Polski w Budapeszcie.

Planowana jest także prezentacja tej samej wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FFeST w Cluj w Rumunii w dniach 23 – 27 listopada br.

Otagowany jako: , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów