Nadchodzi Hommage a Kieślowski 2012

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na drugą edycję festiwalu „Hommage a Kieślowski”, która odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku. Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem „Prześwietlenie”. To właśnie tam, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym sanatorium dr Brehmera, powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Przez 3 dni festiwalu publiczność obejrzy ponad 50 filmów, które zaprezentowane zostaną w kinie Zdrowie oraz na dwóch ekranach plenerowych. W programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują” z twórczością autora „Dekalogu” – zostaną pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego, Doroty Kędzierzawskiej oraz Grega Zglińskiego.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Katarzyna Figura, Renata Gabryjelska, Dorota Kędzierzawska, Maria Kieślowska, Marcel Łoziński, Maria Pakulnis, Marzena Trybała, Greg Zgliński. W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca” – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie spotkanie z austriackim aktorem – Klausem Maria Brandauerem, które odbędzie się 8 września. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu „Mefisto” Istvana Szabó oraz przedpremierowy pokaz filmu „Manipulacja” Pascala Verdosci z Sebastianem Kochem i Klausem Maria Brandauerem.

Oprócz pełnometrażowych filmów, podczas festiwalu zostaną pokazane także etiudy i krótkometrażowe prace zrealizowane przez młodych twórców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „Młodzi kręcą” zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Szkoły Andrzeja Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej, m.in. Antoniego Królikowskiego, Michała i Wojciecha Węgrzyna, Marcina Sautera, Renaty Gabryjelskiej i innych.

Film „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza nagrodzony na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes będzie prezentowany premierowo zarówno w Sokołowsku, jak i w przygranicznym czeskim mieście Mezimesti.

We współpracy ze Starostą Mezimesti – Evą Muckovą oraz Pavelem Hecko zaplanowano w piątek i sobotę pierwsze transgraniczne festiwalowe projekcje plenerowe. W programie tych projekcji znalazły się takie filmy jak: „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Katka” Heleny Trestikovej, „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, „Janek” Renaty Gabryjelskiej, „400 hektarów” Michała i Wojciecha Węgrzynów.

W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców prezentowanych filmów, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz o swoich filmach.

Pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w Warsztatach Krytyki Filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, między innymi – Tadeusza Lubelskiego (UJ), Janusza Wróblewskiego (POLITYKA), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).

Festiwal w Sokołowsku to także wydarzenia towarzyszące, koncerty i wystawy. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie”, który po wielu latach nieobecności, na nowo zgrany i udźwiękowiony, wrócił do filmowego obiegu. Ważnym punktem festiwalu będzie również przekazanie przez Studio Filmowe TOR materiałów związanych z osobą Krzysztofa Kieślowskiego na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości tego reżysera. Przekazanie materiałów odbędzie się w sobotę wieczorem podczas uroczystej Gali Festiwalu.

Dzięki uprzejmości Carisma Film Group przez cały czas trwania festiwalu będzie można kupić filmy DVD – między innymi „Chłopiec na rowerze” braci Dardenne i „Poliss” Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury
w Sokołowsku.

II edycja festiwalu „Hommage a Kieślowski” to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy. Gośćmi zeszłorocznej edycji festiwalu, zorganizowanej z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci reżysera, byli Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Zbigniew Preisner, Ewa Błaszczyk, Witold Stok, Henryk Baranowski, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Andrzej Titkow, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc, Marina Fabbri, Krzysztof Bednarski, Marianna Stuhr, Peter Vlcek, Pavla Bermannova.

Materiały promocycje do pobrania:
Informacja prasowa
Warsztaty Krytyki Filmowej
Spotkanie z gościem specjalnym festiwalu

Otagowany jako: , , , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów