„Są życiorysy” obok głównego bloku filmowego 5 edycji festiwalu Hommage à Kieślowski

Głośne „Mów mi Marianna”, „Efekt domina” i „Aktorka” wśród dokumentów bloku filmowego Są życiorysy, podczas 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (4-6 września 2015).

Obok głównego bloku filmowego, którego najważniejszym tytułem jest fabularny „Przypadek” z 1981 roku, zaprezentowany zostanie wybór sześciu filmów dokumentalnych w bloku pt. Są życiorysy. Głównym tytułem bloku jest dokument Krzysztofa Kieślowskiego „Życiorys” z 1975 roku. Bohaterem filmu jest poddawany „wiwisekcji” przez bezdusznych członków Komisji Partyjnej jeden z towarzyszy, który „postawił się w paru robotniczych sprawach”. Film będzie prezentowany w kinie plenerowym, znajdującym się tuż obok kamienicy, w której mieszkał Krzysztof Kieślowski w latach 50-tych ubiegłego wieku. Wprowadzenie do projekcji przedstawi filmoznawca Piotr Pławuszewski.

Dotknięcie Anioła

Poza „Życiorysem” będzie można zobaczyć najnowsze polskie produkcje dokumentalne. Wśród nich zobaczymy film „Nadejdą lepsze czasy” (2014) w reżyserii Hanny Polak, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach z sekcją konkursową, zdobył m.in. nagrodę specjalną jury na amsterdamskiej IDF-ie. Reżyserka filmu od 1995 pomaga bezdomnym dzieciom w Rosji i jest założycielką fundacji „Aktywna Pomoc Dzieciom”. W bloku pokazane zostaną także zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego – tegoroczny laureat „Mów mi Marianna” (2015) Karoliny Bielawskiej oraz wyróżniony najważniejszą nagrodą w roku ubiegłym „Efekt domina” (2014) w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Efekt Domina

Kolejne dwa filmy to historie szczególnych życiorysów. Pierwszy (z wprowadzeniem Łukasza Maciejewskiego) – „Aktorka” Marii Konwickiej i Kingi Dębskiej – opowiadający o wybitnej i wyjątkowej postaci, polskiej aktorce Elżbiecie Czyżewskiej. Drugi to „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego – poetycka opowieść o wstrząsających losach Henryka Schoenkera, małego chłopca ocalałego z obozu Auschwitz. Po projekcji filmu spotkanie z jego autorem poprowadzi Stanisław Zawiśliński.

Mów mi Marianna

Nadeją lepsze czasy

Pełny program wraz z kalendarzem projekcji i paneli na stronie internetowej www.hommageakieslowski.pl.

Zapraszamy do śledzenia aktualności festiwalowych na fb.com/HommageaKieslowski.

Otagowany jako: , , , , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów