Sokołowsko – wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie, wyjątkowy festiwal…

…Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014.

Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie każdego roku we wrześniu odbywa się Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, jest małą miejscowością położoną na południowo-zachodnim krańcu Polski – od granicy czeskiej dzielą go zaledwie trzy kilometry, a od niemieckiej pięćdziesiąt. To wyjątkowe miejsce, w którym, w połowie XIX wieku, powstało pierwsze na świecie uzdrowisko przeciwgruźlicze założone przez doktora Brehmera, przed wojną nazywało się Görbersdorf. Z uwagi na wyjątkowy klimat przybywali tu bardzo zamożni i znaczący ludzie. Gruźlica była w tamtych czasach chorobą, na którą nie było żadnego skutecznego lekarstwa, poza odpowiednim klimatem i odżywianiem. Przebywała tutaj m.in. rodzina carska, mieszkał jeden z noblistów Ronald Hoffmann, byli tutaj także bracia Lumière którzy zrobili dokładną dokumentację miejsca. Świetnie prosperujące Sanatorium dr. Brehmera sprzyjało rozwojowi Görbersdorf. W oranżeriach i w pomarańczarniach hodowano rzadkie gatunki kwiatów, owoców i warzyw. Dla „rozerwania” kuracjuszy organizowano przedstawienia teatralne, koncerty i założono bibliotekę. Na lata30-te XX wieku przypada wzrost popularności narciarstwa, które tutaj aktywnie uprawiano. Wybudowano m.in. nowoczesną skocznię narciarską. Sokołowsko od początku było miejscem wielokulturowym, do dziś funkcjonują zarówno kościół katolicki, jak i cerkiew.

Sokołowsko

Do czasu wybuchu II wojny światowej uzdrowisko znakomicie funkcjonowało, na początku XX wieku miejscowość była przygotowana na przyjęcie około tysiąca kuracjuszy. Jednak wojna przerwała dotychczasową dobrą passę tego miejsca. Z kompleksu zakładów sanatoryjnych Sokołowska działające pozostało tylko jedno. W latach pięćdziesiątych budynek Sanatorium Brehmera, zwany „Grunwaldem”, przestał być wykorzystywany i zaczął popadać w ruinę. Pożar, który miał miejsce w 2005 roku, dokończył dzieła zniszczenia.

Sokołowsko

„Bez niego miasto jest na granicy życia i śmierci – mówi Małgorzata Sady, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty, który od 4 lat organizowany jest w Sokołowsku – Pięć lat temu pojawili się tutaj Bożena Biskupska, Zygmunt Rytka i Zuzanna Fogtt z Fundacji In Situ, która zakupiła ruiny i teren po byłym sanatorium. Pasjonaci Biskupska, Rytka i Fogtt postanowili zamienić sanatorium Brehmera w Międzynarodowe Laboratorium Kultury i wszelkie ich wysiłki idą w tym kierunku. I to zadziwiająco skutecznie, gdyż sanatorium coraz bardziej podnosi się z ruin, powstały dachy, stropy, wybudowana została sala multimedialna, wyremontowana została willa Różanka, która jest przeznaczona na miejsce pracy twórczej dla artystów z rożnych dziedzin. W wyremontowanym przez Fundację Kinoteatrze Zdrowie odbywają się wydarzenia artystyczne, m.in. międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty, który miał w tym roku swoją czwartą edycję. Festiwal odbywa się nie tylko w kinie, ale również w przestrzeni publicznej, w lasach, w górach, w parku. Powstają rzeźby, instalacje, działania performatywne, dużo dzieje się też na głównym placu i na ulicach. Obserwują to mieszkańcy Sokołowska, a także turyści. Jednym z większych wydarzeń jest Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, którego czwarta już edycja odbędzie się we wrześniu tego roku. To właśnie tu w Sokołowsku, gdzie reżyser spędził część dzieciństwa, w związku z tym, że jego ojciec przez lata leczył się w sokołowskim uzdrowisku, powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Najnowszym projektem, powołanym do życia w tym roku, jest festiwal muzyczny – Sanatorium Dźwięku. Coraz więcej ludzi przybywa do Sokołowska, wie o tym miejscu i próbuje wspierać, włączyć się kreatywnie w działalność Fundacji In Situ, która wielokrotnie graniczy z cudem”.

Sokołowsko

„Sokołowsko zachwyca wszystkich – mówi Bożenna Biskupska, artystka na stałe mieszkająca i pracująca w Sokołowsku – Wiele lat z Zygmuntem Rytką, pracowaliśmy w centrum Polski, w stolicy, realizując nasze projekty artystyczne, mając dużą grupę znajomych i przyjaciół. W pewnym momencie zaczęliśmy szukać miejsca, w którym mogłyby się dziać interesujące rzeczy, przyszłościowe, poszukujące i inspirujące w wielu dziedzinach sztuki. Po dwuletnich poszukiwaniach trafiliśmy do Sokołowska, które zniewala swoim urokiem i my temu urokowi od razu ulegliśmy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zamieszkało tutaj wiele osób z kręgu sztuki i ta tendencja się utrzymuje. Sokołowsko to przepiękne okolice, ale w tej chwili dla nas artystów najważniejsze jest to, że miejsce to posiada potencjał artystyczny. Mamy wspaniały XIX-wieczny Kinoteatr Zdrowie, obecnie doposażony w nowoczesne media. Mamy także swoje miejsce noclegowe, w którym wszyscy dobrze się czują, otacza nas kolekcja Fundacji, obiekty sztuki od lat 60-tych do współczesności. Przyjeżdżający artyści przekazują też kolekcji swoje dzieła, więc wszyscy się wzbogacamy, zarówno sympatią, przyjaźnią, jak i wzajemnym oddziaływaniem w sztuce. Cały czas trwa odbudowa dawnego Sanatorium doktora Brehmera, w którym w tej chwili oddajemy do użytku salę multimedialną z zapleczem i będzie to kolejne miejsce do funkcjonowania. Niestety część budynków nadal jest w dosyć poważnym stanie zagrożenia katastrofą budowlaną, ale nie poddajemy się. Cały czas szukamy funduszy na odbudowę i mamy nadzieję, że już niedługo zakończy się ona sukcesem i będzie miało miejsce otwarcie całego budynku. Wokół kompleksu sanatoryjnego, rozpościera się przepiękny park, wyjątkowe okazy starodrzewia, bardzo ciekawe okazy starych, dwustuletnich drzew. Właściwie całe Sokołowsko jest praktycznie pogrążone w zieleni. W tej chwili, po odbudowie wieży, odzyskujemy taras widokowy, z którego można zobaczyć, jak wspaniałe góry są wokół nas, jaka wspaniała otacza nas panorama i dokąd można udać się na pieszą wycieczkę. Zapraszam wszystkich do obserwowania tego, co dzieje się w Sokołowsku i tego co dzieje się w sztuce w Sokołowsku. Zapraszam też do korzystania z całego bogactwa propozycji, które są wokół nas.”

Sokołowsko

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 odbędzie się w dniach 5-7 września. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Hommage à Kieślowski, który odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera Pani Marii Kieślowskiej, to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie” i trzech kinach plenerowych. „Świat zmontowany”, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest „Amator” nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju.

Sokołowsko

Więcej szczegółów:
www.hommageakieslowski.pl
www.insitu.pl

Bożenna Biskupska – polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, video oraz performance. Wystawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji (1984), na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie (1986), na A Women’s View w Waszyngtonie (World Bank 1995), Nord Art w Budesdorf (2000), Forma i Kolor w Chicago (Forum+ Gallery 2003), Art First w Bolonii (2006) czy na SIEGesIKONen/Icons of Victory – transFORM w Berlinie (2009). Otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (1982 r. Savaria Museum, Węgry) oraz nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę w 1984, w tym samym roku została laureatką stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2004 wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działającą na terenie Warszawy oraz w Sokołowsku.

Zygmunt Rytka – artysta intermedialny urodzony w 1947 roku w Warszawie. Członek ZPAF od 1979 roku. Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, posługujący się fotografią, tworzący instalacje. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne, a w 80. wideo. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym – początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią. W 2009 Zygmunt Rytka został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis”. W 2011 został natomiast laureatem Nagrody im. Katarzyny Figury. Ponadto otrzymał Dyplom i medal ZPAF w 1997 roku, medal XX-lecia MHF w Krakowie w 2007 roku oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury w 2007 roku.

Małgorzata Sady – absolwentka filologii angielskiej. Od końca lat 70. współpracuje z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju i zagranicą jako tłumacz, kurator, uczestnik i twórca projektów artystycznych. Od lat 90. propaguje twórczość Franciszki i Stefana Themersonów we współpracy z Archiwum Themersonów w Londynie (publikacje, wystawy, wykłady). Od 2002 prowadzi niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press. Jest autorką książki „Inventorium śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie” w opracowaniu graficznym Braci Quay (2010). Jest autorką licznych przekładów z zakresu sztuki współczesnej, historii, filozofii, literatury (m.in. L.Wittgenstein, B.Russel, S.Themerson, J.Czechowicz, J.Kłoczowski, J.Newling), a także autorką esejów dotyczących sztuki, filmu i literatury publikowanych w kraju i zagranicą. Jej własne projekty artystyczne są połączeniem poezji (słowa), teatru, filmu i choreografii.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014.

Organizatorzy: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko.org

Partner strategiczny: Outdoor Cinema

Patronat Honorowy: Maria Kieślowska, Jakub Karfik Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie, Petr Janyska Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Laszkiewicz Burmistrz Mieroszowa, Józef Piksa Starosta Wałbrzyski, Bernadyna Grzeszuk Sołtys Sokołowska, Studio Filmowe TOR, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Roman Szełemej Prezydent Miasta Wałbrzych.

Sponsorzy: GRUPA KOPEX S.A., KPMG Advisory Sp. z o.o., PKP CARGO S.A., SEGEPO-REFA Sp. z o.o., VIESSMANN Sp. z o.o., IMPEL Cleaning Sp. z o.o., Biuro Obsługi Relacji Inwestorskich Sp. z o.o.,, TOYOTA Wałbrzych Nowakowski Sp. z o.o., Warszawska Palarnia Kawy KOFI BRAND Sp. z o.o., Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.,

Sfinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ZAiKS, Gminy Mieroszów, Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie,

Partnerzy: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Wałbrzychu, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej DISCE, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Telewizyjna w Łodzi, Interchange Solutions Sp. z o.o., Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Gdyńska Szkoła Filmowa, Warszawska Szkoła Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Gutek Film, Odra Film, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Towarzystwo Rozwoju Sokołowska, Ziemia Wałbrzyska, Jet Events Sp. z o.o. Eureka Media. Strefa 101 Agencja PR, Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydawnictwo Skorpion, Feel It Management, Ziemia Wałbrzyska, SK Bank Nowoczesna Bankowość Spółdzielcza,

Patroni Medialni: TVP 2, Kino Polska, Gazeta Wrocławska, TVP Wrocław, TV Wałbrzych, firma reklamy zewnętrznej AMS, miesięcznik KINO, Film&TvKamera, iplex.pl, Gazeta Wrocławska, Stopklatka.pl, nowyfolder.com, purpose.com.pl, O.pl,, 5kilokultury.pl, naszemiasto.pl, Walbrzych24.com, Wp.pl

Otagowany jako: , ,
__
Rafał Toborek
Pozostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów